Çiğ Çekirdek Kahve Sınıflama

Kahve çekirdeğinin kalitesi nasıl değerlendiriliyor?

SCAA  (Specialty Coffee  Association of America) sınıflandırması: 
Bu sınıflandırmanın avantajı kahve çekirdeğindeki hatalarla, kahvenin lezzeti arasında bir denge kurması. Bunun için 100 gram kahve çekirdeği kullanılıyor. Eğer çekirdekte çok az hata varsa 300 gram kullanılmakta. Değişik eleklerden geçirilen kahve daha sonra fırınlanıp tadılıyor. Buna göre 5 grup kahve var: 
 
1. Specialty Yeşil Kahve : Bu kahvelerde 300 gram yeşil çekirdekte 5 tam hatadan fazla hata yok. Primer hata hiç olmamalı. Bu arada gövde, aroma, koku ve asidite gibi özelliklerinden en az 1 tanesi mükemmel olmalı. Kötü koku ya da bulaş görülmemeli. Nem oranı %9-13 arasında olmalı. 

2. Premium Yeşil Kahve : Premium kahvede 8’den fazla tam hata olmamalı.Primer hatay izin var.Bu arada gövde, aroma, koku ve asidite gibi özellikleriden en az 1 tanesi mükemmel olmalı. En fazla 3 olgunlaşmamış kahve çekirdeği içermeli.Nem oranı %9-13 arasında olmalı. 
 
3. Exchange Kahve (3): Exchange kahve 9-23 arası tam hata içerebilir (300 gramda). Tadımda hata olmamalı ve en fazla 5 olgunlaşmamış kahve çekirdeği içermeli (quaker). Nem oranı %9-13 arasında olmalı. 
 
4. Standart altı Kahve (4): 300 gramda 24-86 hata. 
 
5. Sınıflandırma dışı Kahve (5): 300 gramda 86’dan fazla hata. 
 
      Yazıcı Dostu Sayfa
Ayrıntılı Bilgi Formu
Hizmetlerimiz ve diğer konular hakkında bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.


Ad Soyad
:  
Firma Adı
:  
E-Mail :  
Telefon
:  
Şehir
:  
Mesaj
:  
        
Bu Sayfayı Arkadaşına Gönder
Sayfayı arkadaşınıza göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.


Ad Soyad
:  
Ark. Adı
:  
Ark. E-Mail
:  
Mesaj
: